STARÝ ZÁMEK CHUDENICE, MUZEUM J. DOBROVSKĚHO CHUDNICE :

Kontakty

Starý zámek Chudenice
U Černínského zámku 1
33901 Chudenice

tel. 376 398 100
724 007 576

StaryZamekChudenice@email.cz

Aktuality

Reportáž z vydařené akce 28. října 2015 na Informačním serveru ŠumavaNet.CZ
Jak spolu souvisí tajuplná bažantnice, nálezy kozích kostí, ďábelské noční můry a historie rodu Černínů se pokouší objasnit záhadolog Honza Vrabec zvaný Tom Wizard.

Nepřehlédněte

Televizní pořad
Kulinářské toulky po Plzeňském kraji
tentokrát z Chudenicka...
Klikněte zde...

Videoreportáž ze slavnostního zpřístupnění nových prohlídkových okruhů v roce 2014 můžete shlédnout zde

 

Starý Czerninský zámek je jednou z dominant Chudenic a nejstarším rodovým sídlem významného českého rodu Czernínů z Chudenic, který je připomínán již ve 13. století. Starý zámek na náměstí byl z původní gotické tvrze přestavěn v 16. století renesančně a v 18. století upraven barokně.

Na zámku se nachází stála expozice historie rodu Czerninů (Černínů). Je zde 21 zámeckých místností vybavených autentickým nábytkem a předměty dochovanými po Czerninech z Chudenic. Dále je pak zde k vidění nábytek a prvotisky knih dochovaných po Josefu Dobrovském, který v Chudenicích rád pobýval, celkem jedenáct let jako přítel Eugena I. hraběte Czernina a také jako vychovatel jeho dětí.

V přízemí je pak muzejní expozice věnována historii Chudenic a významným osobnostem spojených s Chudenicemi. Je zde například rodná síň Jaroslava Kvapila, autora libreta k Dvořákově opeře Rusalka. Dále pak expozice světoznámého přírodovědce-entomologa, také chudenického rodáka prof. Jana Roubala, expozice řemesel, archeologie a další.

Ve sbírkách obecního muzea, založeného v roce 1942 se nenásilně prolíná kultura zámku a lidová tvořivost podzámčí.

Zveme Vás:

04.06.16 - 31.07.16 , 09.00 - 16.00Chudenice
Výstava historických kostýmů od gotiky po secesi
V prostorách Starého czerninského zámku v Chudenicích proběhne výstava historických kostýmů Blaženy Votápkové z Klatov. Kostýmy jsou ruční prací paní Votápkové a je nazvána "Od zemanky po hraběnku"
04.06.16 - 31.07.16 , 09.00 -16.00Chudenice
Chudenicko na dobových pohlednicích a fotografiích
Výstava "Chudenicko na dobových pohledech a fotografiích" je připravena v prostorách Starého czernisnkého zámku. Budou v ní použity pohledy, fotografie a obrazy s pohledy na Chudenicko jako celek. Dále pak různé pohledy a fotografie věnující se mnoha dominantám tohoto překrásného koutu Pošumaví.
Použité materiály budou čerpány z Archivu Muzea Josefa Dobrovského a pár kusů bude zapůjčeno místními občany.
29.07.16 - 30.07.16 , 19:23Chudenice
Noční oživené prohlídky zámku
Noční oživené prohlídky Starého zámku s příběhem, možná v ději poznáte jednu známou českou pohádku. Naším zámkem budete potkávat různá pohádková stvoření - některá krásná a hodná, jiná strašidelná a zlobivá.
30.07.16 - 31.07.16 , 14:16Chudenice
Zamilované dějiny
Na nádvoří Starého czerninského zámku se, ve spolupráci s Šermdivadlem Clatonia, odehraje nádherný romantický příběh z historie, který nese název "Zamilované dějiny".
Správa zámku srdečně zve všechny děti i dospělé. Přijďte se pobavit a zasmát. Vřele představení doporučujeme - členové skvělého a nám již leta osvědčeného šermdivadla Clatonia hrají příběh vždy ve verších a o dobrou náladu není nouze.
30.07.16 , 22:00Chudenice
Ohňová show šermdivadla Clatonia
Srdečně zveme již na tradiční ohňovou šhow, kterou si pro vás členové Clatonie připravili. I ti, co jste u nás ohnivou show již navštívili si můžete být jisti, že uvidíte nové triky s ohněm, možná i nové tváře.
31.07.16 , 10:00Chudenice
Staročeský jarmark
Na nádvoří Starého czerninského zámku (a možná i před zámkem) proběhne v neděli 31.7.2016 Staročeský jarmark. Těšit se můžete na různé ručně vyráběné šperky, keramiku, dřevěné zbraně, loutky, oděvy a další. Chybět nebudou ani malé dílny pro nejmenší.
31.07.16 , 11:00 a 13:00Chudenice - Starý zámek Chudenice
Maňáskové divadlo
Srdečně vás zveme v neděli na nádvoří Starého zámku Chudenice, kde se uskuteční pro děti i dospělé maňáskové divadélko, které bude doplněno o tvořivou dílničku pro nejmenší. Maňáskové divadélko bude hrát od 11.00 a od 13.00 hodin.

Osobnosti spojené s Chudenicemi

Častými hosty bývali v první polovině minulého století, např. písničkář Karel Hašler a rodáci hudební skladatel Josef Rejcha, věhlasný ženský lékař profesor Václav Rubeška, přírodovědec Jan Roubal, pedagog Karel Slavoj Amerling a další, pro které představovalo Chudenicko bránu Šumavy a Chodska. Málokdo ví, že Chudenice navštěvovala i spisovatelka Božena Němcová.

Informace o dotaci

Tento projekt “Rozšíření expozice a výstavba sociálního zázemí Starého zámku v Chudenicích” je spolufinancován Evropskou unií.
Registrační číslo projektu: CZ.1.14/3.1.00/23.02665

Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ