STARÝ ZÁMEK CHUDENICE, MUZEUM J. DOBROVSKĚHO CHUDNICE : PROF. JAN ROUBAL

Kontakty

Starý zámek Chudenice
U Černínského zámku 1
33901 Chudenice

tel. 376 398 100
724 007 576

StaryZamekChudenice@email.cz


 

 

Nepřehlédněte

Vážení návštěvníci

Vstupenky na představení divadla Víti Marčíka 11. 8. 2024 se prodávají až na místě, před představením.  Děkujeme za pochopení

 

 

 

 

 

 

 

prof. Jan Roubal

prof. Jan RoubalNarodil se 16. srpna 1880 v Chudenicích, zemřel 23. října 1971 v Praze

Po gymnazijním studiu a na Karlově univerzitě v Praze se věnoval dráze středoškolského profesora, působil postupně na akademickém gymnáziu v Praze, v Roudnici, na reálce v Praze a Příbrami až do roku 1919.

Poválečná doba ho povolala na Slovensko,kde se stal ředitelem gymnázia v Banské Bystrici. V rušném roce 1938 se vrací do Prahy, kde se opět stává ředitelem.

V roce 1940 odchází do důchodu.

Roubalova činnost byla mnohotvárná. Byl nejen znamenitým zoologem,ale i botanikem, geologem a ochráncem přírody. Podnikl řadu exkurzí a výprav u nás i v cizině. Je autorem několika set spisů a pojednání, vydaných v různých jazycích.

Jeho vzorně vedenou sbírkou 80 000 kusů hmyzu se honosí Národní muzeum v Bratislavě a obsáhlou odbornou knihovnou Akademie věd České republiky. Roubalova vědecká činnost byla po zásluze oceněna jmenováním čestným, dopisujícím nebo zakládajícím členem předních entomologických evropských společností i jiných vědeckých institucí.

Byl také jmenován čestným členem a místopředsedou československé společnosti entomologické při Akademii věd.

Roubalova přírodovědná činnost byla mnohotvárná. Byl nejen znamenitým zoologem,ale i botanikem, geologem i ochráncem přírody. Za svůj život podnikl řadu expedicí a výprav. Z jižního Ruska, Kavkazu, Balkánu, od Jadranu i z jiných míst si dovezl spoustu exemplářů pro doplnění své rozsáhlé sbírky, čítající přes osmdesát tisíc nejrůznějších brouků, z nichž jsou světovými unikáty a jsou uloženy v několika muzeích u nás i v zahraničí. Je také autorem celé řady odborných textů. Jeho celoživotním dílem je třísvazkový Katalog brouků Slovenska a východních Karpat.

Tento náš místní rodák za dosažení úspěchů ve své vědecké práci vděčil svému nadání, mravenčí píli a vytrvalosti. Jeho vědecká činnost byla po zásluze oceněna jmenováním čestným nebo zakládajícím členem předních evropských entomologických společností i jiných vědeckých institucí. Proto si zaslouží mít na zdejším zámku vlastní výstavu.

Z různých zápisků víme, že Roubal již jako malý hoch jevil mimořádný zájem o přírodu. Byl vášnivým sběratelem brouků. Když přišel na klatovské gymnázium, jeho zájem o přírodu i znalosti se ještě zvyšovaly. Do školy i ze školy chodil pěšky. Při zpáteční cestě však prý nikdy nešel přímo. Pozoroval a určoval v přírodě různé živočichy,rostliny i nerosty. Po gymnaziálním studiu v Klatovech a studiu zoologie, fyziky a matematiky na Karlově univerzitě v Praze se věnoval dráze středoškolského profesora. Působil v Praze, Roudnici i Příbrami. Po válce působil i na Slovensku, kde byl ředitelem gymnázia v Banské Bystrici.

Od roku 1940 byl na penzi u své dcery v Praze a zemřel v roce 1971, pochován je na hřbitově u kaple sv. Anny v Chudenicích.


Logo - ŠumavaNet.CZ Logo - FILMPRO Znak Chudenice Logo Plzeňský kraj Logo Objevuj památky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ