STARÝ ZÁMEK CHUDENICE, MUZEUM J. DOBROVSKĚHO CHUDNICE : MUČÍRNA NA ZÁMKU CHUDENICE PŘEDVEDE OSLA I SKŘIPEC

Kontakty

Starý zámek Chudenice
U Černínského zámku 1
33901 Chudenice

tel. 376 398 100
724 007 576

StaryZamekChudenice@email.cz


 

 

Nepřehlédněte

Vážení návštěvníci

Dne 15. 6. 2024 se uskuteční přednáška a zahájení výstavy na téma:  Tři generace Czernínů na historických diplomech .

 

 

 

 

 

 

 

Mučírna na zámku Chudenice předvede osla i skřipec

Chudenice - Hranatá kláda nebo ostře přitesané prkno, jehož průřez mohl být trojúhelníkový nebo kosočtvercový. Tak ve středověku vypadal mučící nástroj zvaný osel. Kláda byla upevněná na dřevěném podstavci, připomínajícím kozu na řezání dřeva. Celková výška bývala nejméně 150 cm, aby člověk sedící na kládě nemohl dosáhnout nohama na zem. Jde o jednu z metod práva útrpného, s níž se od 15. června seznámí návštěvníci nového prohlídkového okruhu “Tvrz” v areálu chudenického zámku.

Zájemci poznají také pranýř nebo skřipec. Návštěvníci se dozvědí také informace o nejstarších dějinách zámku a celého městečka.

"O tom, kdy přesně tvrz v Chudenicích vznikla a jak vypadala dnes můžeme jen spekulovat. Měla tu stát ale už v roce 1200, kdy byl postaven kostel sv. Jana Křtitele na náměstí. Jediná představa o vzhledu tvrze se datuje k 16. století. Tehdy byla tvrz čtvercového půdorysu, měla předsunutou věž s padacím mostem a suchým příkopem,” konstatuje pověřený správce zámku Ludvík Pouza.

Chudenická tvrz měla původně tři bašty, z nichž se dochovala do dnešních dnů jen jedna. Expozice přinese informace o tom, jak se tvrze stavěly, jak se na nich žilo, co si obyvatelé ve středověku oblékali, co jedli, jaká byla jejich hygiena a denní činnost.

“Zajímavostí například je, že základním jídelním příborem ve středověku byla v 15. a 16. století stejně jako dříve lžíce na polévky a kaše a malý ostrý nožík na okrajování soust masa. Vidlička se v 15. století ještě nepoužívala. Lžíci i nůž si lidé většinou nosili vlastní, a to I na hostiny u vznešených velmožů. Lidé ve středověku jedli běžně dvakrát denně. Oběd se podával kolem 10 hodiny, večeře mezi 16. a 18. hodinou, to podle roční doby,” prozrazuje průvodce.

Nový okruh obsahuje místnost pána tvrze, kuchyni, potravinový sklep, zbrojnici, prádelnu a dosud nepřístupné zámecké sklepy s expozicí útrpného práva.

“Uslyšíte také řadu legend a pověstí o tajných chodbách, zazděné studni a pokladu a možná také o zámeckých strašidlech,” říká Pouza.

Nový okruh bude otevřen během středověkého dne na zámku Chudenice 15. 6. Program na zámku začne v 10 hodin průvodem rytířů městečkem Chudenice od sokolovny na zámek, kde bude od 10.30 do 16 hodin probíhat kulturní program. Do průvodu se může zapojit I veřejnost.

“Návštěvníci uvidí rytířské turnaje, vojenské ležení, uslyší povídání o zbraních, odívání, naučí se dobové tance a pro děti budou připravena soutěžní klání. Každých 30 minut pak odstartuje prohlídka sklepů s mučírnou nebo prohlídky nového zámeckého okruhu,” dodal správce.

Logo - ŠumavaNet.CZ Logo - FILMPRO Znak Chudenice Logo Plzeňský kraj Logo Objevuj památky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ