STARÝ ZÁMEK CHUDENICE, MUZEUM J. DOBROVSKĚHO CHUDNICE : HISTORIE MUZEA

Cesta: www.zamekchudenice.cz > Muzeum > Historie Muzea

Kontakty

Starý zámek Chudenice
U Černínského zámku 1
33901 Chudenice

tel. 376 398 100
724 007 576

StaryZamekChudenice@email.cz


 

 

Nepřehlédněte

Vážení návštěvníci

Zámek Chudenice otevře své brány v roce 2024 ve čtvrtek 28. 3. 2024 v 9.00. 

 

 

 

 

 

 

 

Historie muzea

Muzeum v Chudenicích bylo založeno 27. září 1942, a to na rozhledně Bolfánek u Chudenic jako Síň Josefa Dobrovského. Zakladatelem muzea byl pan Adolf Roubal.

Lidé z celého okolí vyslechli výzev zakladatele muzea Roubala o spolupráci a nosili do síně Dobrovského mnoho předmětů a písemností, které doma měli – to vše pro obohacení muzejní expozice a archivu. Mstnost tak brzy začala být pro účely muzea malá. A tak, když Starý czerninský zámek po konfiskaci majetku připadl obci Chudenice pro kulturní činnost, přestěhovalo se toto malé muzeum v roce 1948 do prostor zámku. Muzejní expozice tehdy zabírala ale jen Malou jídelnu, Černou kuchyni a oba Andělské pokoje. Rozšířeno bylo, po uvolnění obecních bytů, do východního křídla zámku v roce 1975, kdy zde byla umístěna expozice Josefa Dobrovského - zakladatele vědecké bohemiky a slavistiky a Antonína Zápotockého - autora knihy Rozbřesk, která se částečně odehrává ve zdejším kraji.

Dne 5. července 2000 byla veřejnosti zpřístupněna v přízemí zámku současná muzejní expozice a muzeum nese jméno Josefa Dobrovského, který na Chudenicku působil coby učitel a vychovatel Czernínských dětí

Adolf Roubal (7. 5. 1887 v Chudenicích - 28. 7. 1948 v Chudenicích).

Po absolvování dvouleté obchodní školy v Kolíně nastoupil úřednickou železniční službu v Lounech. Po skončení první světové války hlásil se dobrovolně ke službě na Slovensku a byl proto přeložen do Vrútek. V celém kraji byl znám jako propagátor turistiky. V roce 1939 se přestěhoval s rodinou již jako důchodce do rodných Chudenic. Tady se stal nejvíc proslulým jako neúnavný jednatel Klubu českých turistů. S jeho jménem je spjato založení Sportovního klubu, zřízení turistické noclehárny, hřiště na Jalovčí, koupaliště v Lotrově a pořádání lyžařských i jiných závodů a akcí. Byl iniciátorem odhalení pamětních desek profesoru Janu Roubalovi a univerzitnímu profesoru MUDr. Václavu Rubeškovi, postavení pomníku Josefa Dobrovského, a památníku zrušení roboty. Byl autorem řady propagačních článků v denním tisku i časopisech. Napsal  půvabnou knihu „Obrázky ze starých Chudenic“. Nejvíce svoji lásku k rodnému kraji projevil však Adolf Roubal založením Muzea Josefa Dobrovského v Chudenicích. V Chudenicích má na svém rodném domě pamětní desku, na domě v ulici Kvapilova čp. 17.

Logo - ŠumavaNet.CZ Logo - FILMPRO Znak Chudenice Logo Plzeňský kraj Logo Objevuj památky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ