STARÝ ZÁMEK CHUDENICE, MUZEUM J. DOBROVSKĚHO CHUDNICE : CHUDENICKY ZÁMEK MÁ ZA SEBOU NETRADIČNÍ PROHLIDKY ZÁMKU S KASTELÁNEM

Kontakty

Starý zámek Chudenice
U Černínského zámku 1
33901 Chudenice

tel. 376 398 100
724 007 576

StaryZamekChudenice@email.cz


 

 

Nepřehlédněte

Vážení návštěvníci

Ve dnech 5. a 6. 7. máme na Starém zámku a na rozhledně Bolfánek otevřeno jako v každý jiný den. Těšíme se na návštěvu. 

 

 

 

 

 

 

 

Chudenicky zámek má za sebou netradiční prohlidky zámku s kastelánem

Chudenice - Kdo dorazil v sobotu 24. srpna na mimořádné prohlídky zámku Chudenice s jeho kastelánem, nestačil se divit. Seznámil se totiž i s ambiciozní uklízečkou, která návštěvníky mimojiné seznámila s tím, kolik je na zámku lustrů, koberců a jak se leští historický nábytek. Návštěvníci si mohli také vyzkoušet život pravého aristokrata.
"Návštěvníkům jsme chtěli během naší prohlídky říci věci, které se běžně nedozví. A tak jsme počítali a zjistili, že na zámku v Chudenicích máme 78,6 m koberců a že je tu například 174 oken. Některé jsou totiž dvoudílné, jiné mají několik skleněných tabulek. Na zámku máme čtvery kamna. Troje v zámecké expozici a jedny jsou v muzeu. Překvapením i pro nás samotné bylo, že v celém zámku je 63 lustrů a je na nich celkem 260 žárovek," prozrazuje Eva Džumagul Krausová, která si zahrála během prohlídek zámeckou uklízečku, která se návštěvníkům mstila za všechna příkoří páchaných na uklízečkách na památkových objektech. "Za trest jsem je učila leštit nábytek, museli vysávat a nebo ometat pavučiny. Prozradili jsme i některé veselé historky s návštěvníky," dodala Krausová.
Návštěvníci se na zámku dozvěděli také zajímavosti z dějin Chudenic a rodu Czernínů. "Tentokrát jsme Czerníny představili coby milovníky honů, koní a psů a povyprávěli jsme o pověstech a příbězích o pytlácích ve zdejších lesích, které se v Chudenicích stále tradují. Vidět mohli také nejstarší vyobrazení zámku s renesančními štíty, o které zámek přišel během barokní přestavby v roce 1776 ale i dekret Rudolfa II., kterým povýšil Chudenice na městečko, včetně jeho pečetě z roku 1592," pokračuje pověřený správce zámku Ludvík Pouza.
Připomenuta byla také osobnost Josefa Dobrovského který czernínským dětem pořídil od hraběte Pallfyho z nedalekého Merklíka živého oslíka s vozíkem, ale i způsoby dvorní etikety. Během speciální prohlídky s kastelánem, která se na zámku Chudenice konala úplně poprvé, byla vždy vybrána jedna návštěvnice, která si mohla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké by to bylo, narodit se a žít jako aristokratka. "Návštěvnici jsme oblékli do kostýmu z dílny Blaženy Votápkové z Klatov a v dámském budoáru se jí u čokolády a zámecké bábovky dvořil mladý šlechtic. Byla to opravdová romantika na konec prohlídky," dodal správce.

 

Logo - ŠumavaNet.CZ Logo - FILMPRO Znak Chudenice Logo Plzeňský kraj Logo Objevuj památky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ