STARÝ ZÁMEK CHUDENICE, MUZEUM J. DOBROVSKĚHO CHUDNICE : ZÁMEK CHUDENICE ZVE NA VÝSTAVU VZORNÁ HOSPODYŇKA ANEB Z DOMÁCNOSTI NAŠICH PRABABIČEK

Kontakty

Starý zámek Chudenice
U Černínského zámku 1
33901 Chudenice

tel. 376 398 100
724 007 576

StaryZamekChudenice@email.cz


 

 

Nepřehlédněte

Vážení návštěvníci

Zámek Chudenice otevře své brány v roce 2024 ve čtvrtek 28. 3. 2024 v 9.00. 

 

 

 

 

 

 

 

Zámek Chudenice zve na výstavu Vzorná hospodyňka aneb Z domácnosti našich prababiček

Od 12. května jsou zájemci zváni na zámek do Chudenic na unikátní výstavu Vzorná hospodyňka. Ta vás zavede do krásných starých časů našich babiček a prababiček. Na návštěvníky čeká více než tisícovka vystavených exponátů.

„Zveme vás na poetickou výstavu z našich „depozitářů" plnou vzpomínek na doby nejen našich prababiček. Uvidíte, v čem se dříve vařilo, jak se pralo a žehlilo prádlo, co měly ve svých skříních a truhlicích. Vybrali jsme opravdu to nejlepší z našich sbírek a ze sbírek sběratelů Jarmily Strakové a Jiřího Sauka,” informoval kastelán zámku Ludvík Pouza.Slovo sběratelky„V Chudenicích jsme společně s kolegou sběratelem Jiřím Saukem a ve spolupráci s kastelánem zámku Ludvíkem Pouzou postavili během dvou dnů výstavu "na staré téma" Vzorná hospodyňka. Využili jsme lásku nás všech ke starým věcem a zálibu v jejich uchovávání, a připravili jsme pro návštěvníky kolem tisícovky různých drobnějších kousků ze starých domácností, a pro větší autentičnost také několik kusů starého nábytku. Ten byl, stejně jako většina vystavených předmětů, používán v první polovině minulého století. Nejsme historici, neděláme si nárok na historickou přesnost, jen jsme oblíbené kousky z našich soukromých sbírek a částečně z depozitáře muzea J. Dobrovského poskládali tak, jak si ho s kolegou pamatujeme z domácností našich babiček,” uvedla sběratelka Jarmila Straková z Andělic.Výstava začíná i končí prádlem z truhlic našich babiček.Hospodyňky mohou obdivovat krásně vyšívané zástěrky, maminky kouzelné dětské prádélko pro miminka, parádnice pak kabelky, třeba i z hadí kůže nebo krokodýla, dobové šperky, toaletní soupravy.„Po symbolickém umytí rukou u starého mycího stolku pak mohou "vstoupit" do světa staré kuchyně. Tam se dá najít spousta pokladů - nádobí, kořenky, plechové dózy, formy, ošatky, kamenina, ozdobná keramika...Nashromáždili jsme také dost různých kuchyňských "udělátek", včetně strojků na strouhanku, maso, ale třeba i na krájení zelených fazolek. Některé z nich používáme v kuchyni dodnes a jsou stále funkční, jako před sto roky.Naše malá hospodyňka právě peče a návštěvník si může prohlédnout její formičky, staré koryto na zadělávání velikonočního chleba, krásné vyšívané nástěnky - kuchařky, které se věšely nad kamna, a s trochou nadsázky se dá říct, že dříve nahrazovaly obkladačky a chránily zeď proti postříkání při vaření.V další části najdeme křeslo pro pana domácího. Starý gramofon, fajfka, popelník a knihy, to jsou předměty pro jeho klidnou relaxaci.Poslední koutek výstavy je pak věnován praní a péči o prádlo. Ani velký výběr starých žehliček mne však nepřesvědčí o tom, že žehlení je zábava. Když jsem chystala "výbavu" do skříně, byla jsem vděčná za současnou "napařovačku". Chudinky pradlenky to neměly lehké, ani při praní na valše, ani při žehlení s žehličkami s "cihličkami", nebo s těmi přímo nahřívanými na kamnech.Uprostřed místnosti lze potkat paní domu na procházce s dětmi, a s nimi se také ty vaše ratolesti mohou při návštěvě výstavy vyfotit," dodala sběratelka Jarmila Straková.Výstava Vzorná hospodyňka bude k vidění od 12. května do 26. června. Otevřeno na zámku je denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin.

Logo - ŠumavaNet.CZ Logo - FILMPRO Znak Chudenice Logo Plzeňský kraj Logo Objevuj památky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ