STARÝ ZÁMEK CHUDENICE, MUZEUM J. DOBROVSKĚHO CHUDNICE : LETOS SE PLÁNUJE REKONSTRUKCE STATIKY ZÁMKU

Kontakty

Starý zámek Chudenice
U Černínského zámku 1
33901 Chudenice

tel. 376 398 100
724 007 576

StaryZamekChudenice@email.cz


 

 

Nepřehlédněte

Vážení návštěvníci

Zámek Chudenice otevře své brány v roce 2024 ve čtvrtek 28. 3. 2024 v 9.00. 

 

 

 

 

 

 

 

Letos se plánuje rekonstrukce statiky zámku

Nejvzácnější místností na Starém černínském zámku v Chudenicích je modrý neboli andělský pokoj. Ten začíná být ale v havarijním technickém stavu kvůli narušené statice zdiva a proto je nezbytná rekonstrukce. Celá stavba se hýbe a je silně narušena její statika. Znatelné je to hlavně na zdech. Mezi nimi je i několik centimetrů velká mezera. „Kolem zámku byl všude příkop a asi byl nevhodným způsobem zasypán, proto budova klesá,“ uvedl kastelán zámku Ludvík Pouza. V modrém, andělském pokoji dokonce praská klenba. Praskliny jsou jak v klenbě i ve zdivu. Zámek prostřednictvím městyse Chudenice, který je od roku 1945 majitelem budovy shání finanční prostředky na to, aby jedna z nejcennějších částí zámku mohla být zachráněna. „Stav se zhoršuje a opravu nemůžeme  dál oddalovat,“ poznamenal Ludvík Pouza. 

Na statické zajištění jižního křídla zámku zažádaly Chudenice o dotaci na ministerstvu kultury. „Jde o instalaci ocelových táhel, které budou bránit rozestupování obvodových zdí v této části zámku,“ sdělil starosta Chudenic Martin Dolejš. Odhadované náklady na stavbu jsou téměř 700 tisíc korun. "Do konce dubna 2021 by mělo být jasné, zda městys dotaci dostane. Projekt není vyloženě postaven na restaurátorských pracích. Jedná se především o stavebně-inženýrské práce. Při výběrovém řízení bude tedy obec poptávat klasické stavební firmy," dodal Dolejš.

Vzhledem k plánované rekonstrukci se letos návštěvníci do andělského pokoje nepodívají. Přesto je na chudenickém zámku čekají, hned jak to půjde,  s otevřenou náručí. 

 

 

 

Logo - ŠumavaNet.CZ Logo - FILMPRO Znak Chudenice Logo Plzeňský kraj Logo Objevuj památky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ