Chudenice: Na Starém czerninském zámku v Chudenicích ukrývají poklad z doby barokní, relikviář sv. Wolfganga z roku 1737. Ten byl původně pořízen pro poutní kostel tohoto světce na vrcholu Žďár nad Chudenicemi. Z jeho pozůstatků stojí dnešní rozhledna Bolfánek.
"Monumentální poutní kostel sv. Wolfganga postavený Františkem Josefem Czerninem, hrabětem z Chudenic, byl krásnou barokní stavbou. Vždyť také jeho projektantem byl věhlasný barokní architekt František Maxmilián Kaňka," říká kastelán zámku Chudenice Ludvík Pouza.
Stavbě kostela byla věnována velká pozornost, stejně jako výzdobě jeho interiéru, která byla dokončena až v roce 1731. Některé „kultovní“ předměty byly však pro kostel pořizovány i po tomto datu.
"Jasné svědectví o tom přináší i vynikající práce barokních zlatníků, relikviář sv. Wolfganga, který nechala pro kostel zhotovit Isabela Marie Czerninová, hraběnka z Chudenic, rozená komtesa z Merode – Westerloo. Relikviář je zhruba 25 cm vysoký a je vyroben ze stříbrného pozlaceného kovu. Uprostřed bohatě zdobené kartuše typicky barokního tvaru, je skleněná schránka na ostatky světce. Kolem je osazeno sedm fialových kamenů, snad ametystů. Na podstavci je uprostřed alianční erb rodů Czernin a Merode-Westerloo. Erby jsou malovány na porcelánovém podkladu, erb Czerninů je silně poškozen, barva je oprýskána. Kolem erbu je osazeno dalších sedm kamenů," popisuje jeden ze zámeckých pokladů které mohou návštěvníci na zámku také vidět sám kastelán.
Relikviář sv. Wolfganga z Chudenic je zajímavou církevní památkou z období pozdního baroka. Je tím zajímavější, že tomuto světci bylo v Čechách zasvěceno jen málo staveb a kultovních předmětů. Relikviář je dnes uložen v Chudenicích na bezpečném místě. "Dříve se veřejnosti ukazoval zhruba dvakrát ročně, nyní je cízím očím v našem muzeu vystaven stále," dodal Pouza.