STARÝ ZÁMEK CHUDENICE, MUZEUM J. DOBROVSKĚHO CHUDNICE : V NOCI NA PRVNÍHO MÁJE

Kontakty

Starý zámek Chudenice
U Černínského zámku 1
33901 Chudenice

tel. 376 398 100
724 007 576

StaryZamekChudenice@email.cz


 

 

Nepřehlédněte

Vážení návštěvníci

Zámek Chudenice otevře své brány v roce 2024 ve čtvrtek 28. 3. 2024 v 9.00. 

 

 

 

 

 

 

 

V noci na prvního máje

Filipojakubská noc, ač otevírá dveře ke vstupu kouzelnému měsíci lásky, máji, je nocí hrůzy. Podle starých babiček se té noci scházejí na křižovatkách u vesnic čarodějnice k poradě o pomstě vesničanům. Čarodějnice mohou přinésti nemoc, neštěstí, mohou ničiti úrodu, ubírati kravám mléko, zamořiti hospodářství myšmi a žabami. Proto se vesničané brání proti čarodějnicím zrovna tak pověrčivě, jako je pověrčivá celá historie čarodějnic.

Chlapci sejdou se večer na návrší za obcí a dlouho do noci "pálí čarodějnice". Stará košťata, namočená v dehtu nebo jen v petroleji, s přibalením hoblovaček, hoří skvěle a tak čarodějnice létají na koštěti vysoko do vzduchu. Nakonec pustí chlapci po cestě s vrchu ke vsi zapálený dehtový sud, aby pak tu čarodějnici před očima lidu utloukli. Protože hrůza filipojakubské noci končí až v jednu hodinu v noci, jde už lid spát a chlapci pak plaší čarodějnice práskáním biči. Ale práská vždy jen část, protože druzí zatím rozběhnou se pro drny, břízky a trní. Na prahy stájí a chlévů dávají se drny, kolem hnojiště březové větve a po záspi trní. Čarodějnice po zasedání na křižovatkách nestačí pak do ranního kuropění spočítat lístky drnů a větví a tak hospodářství má od ní do nové schůzky na rok pokoj. Děvčata té noci trnou hrůzou. Práskání pod okny a drnčení oken (na provázek přpnutý k oknu) nedá jim spát, takže jakmile potom vše přestane, zaspí až dlouho do rána.

Rozdovádění chlapci pak bezpečně staví pod okna své milé pěkně vyčepenou máj, ovšem hodně menší než jakou před večerem slavnostně postavili pro celou obec na návsi, a jdou spát. Ale ne všichni. Ti filutáři a ti zamilovaní mají ještě mnoho práce. Ukrást máj a postavit ji třeba staré bábě je běžnou událostí, a proto ti zamilovaní jimi postavenou máj své milé zpravidla hlídají až do rána. Jiní chlapci zase sypou cestičky. Pilinami, pískem nebo i vápnem sypou chlapci pěšinky od vrat milenců k milenkám, někdy ovšem pro veselost i k starým pannám a vdovám. Tak tyto "cestičky lásky", jimiž je celá obec jako zdrátovaná, často prozradí, mnohé tajné lásky, zejména je-li ještě před domem vysypáno pěkné srdce (někdy jen půl tu a půl tam) s monogramem.

Ráno 1.máje je shon mezi děvčaty s rozmetáním pěšinek. Mnohé příjemné i nepříjemn= překvapení přinesla hrůzostrašná noc na 1. máje. Mnoho veselosti i mrzutosti natropilo se té noci a jezase dlouho o čem povídat.

Logo - ŠumavaNet.CZ Logo - FILMPRO Znak Chudenice Logo Plzeňský kraj Logo Objevuj památky
Webdesign & hosting: ŠumavaNet.CZ